Ukrayna Müftüsünden işgalcilerin Kırım’daki cami açılışına katılmama çağrısı

Haberler
E. K.
20 Mart 2019, 14:54
E. K.
20 Mart 2019, 14:54

“Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, Müslüman din adamlarını işgal altındaki Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Cuma Camii’nin açılışına katılmamaya çağırdı.

Всі мусульманські засоби масової інформації тиражують вчорашню заяву Путіна, стосовно відкриття нової Соборної мечеті,…

Опубліковано Саідом Ісмагіловим Вівторок, 19 березня 2019 р.

Konu ile ilgili Facebook sayfasında açıklamada bulunan İsmagilov, “Tüm müftülere, dini liderlere ve din adamlarına, Kırım’ın Ukrayna olduğunu ve Ukrayna’nın izni olmadan Kırım’ı ziyaret etmenin bir suç ve Ukrayna devlet sınırının ihlali olduğunu hatırlatmak isterim. Hiçbir Müslüman din adamının ziyareti ile İslam ahlâki normlarını (müminlerin gözünde Ukrayna topraklarının işgalini meşrulaştırma) ve Ukrayna devlet yasalarını ihlal etmeyeceğini umuyorum. Biz, caminin açılışı için Kırım’a gelecekleri ve orada yasal şekilde bulunup bulunmadıklarını yakından takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Kırım’ın işgalinin 5. yıl dönümü nedeniyle yarımadaya yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Cuma Camii açılışına davet ettiğini söylediği bildirilmişti.