Ukrayna Milli Takımı, EURO 2020'ye yeni forma ile çıkacak

Güncel
Anife Bilal
07 Haziran 2021, 11:50
Anife Bilal
07 Haziran 2021, 11:50

Ukrayna Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na  (EURO 2020) yeni bir forma ile katılacak. Formanın üstünde Ukrayna haritası ve “Yaşasın Ukrayna!” sloganı yer aldı. Rus işgali altındaki Kırım’da dahil olmak üzere Ukrayna haritasının yer aldığı milli takım forması, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından onaylandı.

Ukrayna milli futbol takımının, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda giyeceği yeni forma dün tanıtıldı. Ukrayna Futbol Federasyonu Başkanı Andriy Pavlenko yaptığı açıklamada, “Ukrayna Milli Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na özel forma ile katılacak. Formanın en önemli özelliği ve tılsımı, her Ukraynalı için büyük önem taşıyan sembol olacak. Hepimiz için değerli olan ülkemizin haritası. Birleşik ve bölünmez vatanımız haritası; Kırım, Donetsk, Lugansk, Kıyiv, Dnipro, Lviv, Odesa, tüm diğer şehirler ve köyler…” ifadeleri kullandı. Bununla birlikte Pavlenko, formanın üstünde yer alan “Yaşasın Ukrayna!” sloganın Ukraynalı futbolculara yeni zaferler için ilham vereceğini vurguladı.

UKRAYNA YENİ MİLLİ FORMASINI TANITTI

FORMADAKİ UKRAYNA HARİTASI RUSYA’YI RAHATSIZ ETTİ

Ukrayna milli futbol takımının formasında, uluslararası tanınmış sınırları şekildeki Ukrayna haritasının çizilmesi işgalci Rusya’yı rahatsız etti. Sosyal medyadan küstah açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Ukrayna futbol takımı, formanın üzerine Ukrayna topraklarını Kırım ile birleştirdi.” ifadelerini kullandı.

2020 AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, 16. Avrupa Futbol Şampiyonası olacaktır. Turnuva finalleri, 2020 yılı yazında yapılacaktı. Fakat turnuva koronavirüs salgını nedeniyle 2021 yılına ertelendi. EURO 2020, 11 Haziran’da başlayacak.