Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreterinden İran'a "karakutu" ziyareti

Güncel
Anife Bilal
17 Şubat 2020, 14:02
Anife Bilal
17 Şubat 2020, 14:02

Ukrayna, İran’da düşen yolcu uçağının durumunu görüşmek üzere Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreterini ülkeye gönderdi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, İran’da düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait yolcu uçağı ile ilgili yapılan soruşturmada oluşan sorunları görüşmek üzere İran’a ziyaret gerçekleştirdi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani’nin daveti üzerine ülkeye ziyaret düzenleyen Danilov’un, uçağın düştüğü yeri de gözlemlediği öğrenildi. Danilov, beraberindeki heyetle beraber, hayatını kaybeden kişileri andı.

İRAN: KARA KUTULARI YABANCI BİR ÜLKEYE VERMEYECEĞİZ

56. Münih Güvenlik Konferansı için Almanya’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Amerikan NBC kanalına verdiği röportajda, “Neler olup bittiğini anlamak için kara kutunun içinde ne olduğunu herkesten daha fazla öğrenmek istiyoruz. İran, kara kutuyu yabancı bir ülkeye vermeyecek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Zafir, İran’ın, ABD’li uzmanlara düşürülen uçağın kara kutularını incelemeleri için teslime hazır olduğunu ifade etti. Ancak bunun İranlı temsilcilerin gözetimi altında yapılacağını belirterek, “Konuyla ilgili tüm taraflar olmadan kara kutulara dokunmayacağız.” dedi.