Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Danilov: Ukraince'nin Latin alfabesine geçmesine olumlu bakıyorum

Haberler
Anife Bilal
13 Eylül 2021, 14:09
Anife Bilal
13 Eylül 2021, 14:09

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrayna’nın Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmesi gerektiğini savundu. Ayrıca Danilov, ülkede herkesin İngilizce bilmesi gerektiğini savundu.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrain dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmesini desteklediğini açıkladı. Danilov, Radio Svoboda Haber Ajansına verdiği röportajda, Ukraince’nin Latin alfabesine geçmesine olumlu baktığını belirtirken, “Kiril alfabesinden kurtulup Latin alfabesine geçmemiz atmamız gereken temel adımlardan biri olacağını düşünüyorum” dedi.

Ülkede iki dilin zorunlu öğrenilmesi gerektiğini savunan Danilov, “İngilizce de zorunlu olarak öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü modern dünyadan bahsediyoruz, modern iletişimin dili İngilizce” diye konuştu.

UKRAYNA, KIRIM TATARCA’NIN LATİN ALFABESİ TEMELİNDE UYGULANMASI İÇİN KARAR ALMIŞTI

Ukrayna’da Şubat 2021’de Kırım Tatarca’nın Latin Alfabesi’ne geçmesi için çalışma başlatılmıştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgali altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinin işgalden kurtarılması ve yeniden entegrasyonuna yönelik alınacak önlemler hakkındaki kararnameyi imzalayarak yürürlüğe koymuştu. Buna göre Ukrayna devletinde Kırım Tatarca’nın gelişmesi için Latin alfabesi temelinde uygulamaları ve geliştirilmesine altı ay içinde başlanacağı bildirilmişti.