Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi: "Savaş bitse de savunma harcamaları kısılmayacak"

26 Eylül 2019, 00:35

Ukrayna’nın doğusundaki savaş bittikten sonra da, güvenlik ve savunma harcamalarının kısılmayacağı, ordunun güçlendirilmeye devam edileceği yönetim tarafından vurgulandı.

İspanya’dan El PAİS dergisine röportaj vere Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksandr Danilyuk, “Savaş bittikten sonra bile ordu ve güvenlik ile ilgili harcamalarımız azalmayacak. Güçlü bir ordu oluşturmalı, onu yeniden donatmalı ve modernize etmeliyiz, ayrıca güvenlik ve savunma sektörünün temel organlarını da reform etmeliyiz” dedi. 

Danilyuk, Ukrayna’nın GSYİH’nın (gayri safi millî hasıla) yüzde 5,4’ünü savunmaya harcadığını ifade etti. Ek olarak, devletin emekli maaşlarının ödenmesi için işgal edilen bölgelerde yaşayan kişilere fon harcadığını da açıkladı. Danilyuk, bütün bu harcamaların, Donbas’taki Rus saldırganlığıyla bağlantılı olduğunu vurgulayarak; savaşın sonunda Rusya’dan tazminat alacaklarını belirtti.

Daha önce 2020 devlet bütçesine ilişkin yasa tasarısında savunma harcamalarının 33,8 milyar grivna artacağı ve 245,8 milyar grivnaya çıkacağı (9,7 milyar dolar) bildirilmişti.

Rus saldırganlığı
Ukrayna
ukrayna milli güvenlik ve savunma konseyi
Bunlara da bakın: