Ukrayna Milli Günü Ankara'da kutlandı

12 Eylül 2019, 20:31

Ukrayna’nın 28. bağımsızlık günü Ankara’da bir resepsiyonla kutlandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona Türkiye’den Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başta olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda davetli katıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andriy Sybiha), tarafından verilen resepsiyon Sheraton Ankara Hotel’de düzenlendi.

Ukrayna’nın Bağımsızlığın’nın 28.yıldönümü kutlamaları, Şef Natalia Ponamarchuk’un yönetimindeki Ukrayna Filarmoni Orkestrası’nın klasik müzik dinletisiyle başladı. Dinletinin ardından; ArpAnatolia’nın performansı ve B&B Project’in, büyüleyici Bandura ve akordeon melodileriyle misafirlere müzik şöleni yaşatıldı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, resepsiyona ilişkin sosyal medyadan, “Resepsiyonumuza gösterilen ilgi, Türkiye ve Ukrayna dayanışmasının gerçek bir nişanesidir. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler, uluslararası müttefikliğin gerektirdiği desteğe güzel bir örnektir. Stratejik müttefik olarak Kyiv ve Ankara’nın ortak hedefi bölgedeki barış ve güvenliktir.” açıklamalarında bulundu.

24 Ağustos 1991’de Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Yüksek Konseyi (parlamentosu), ülkenin bağımsızlığını ilan etmiş ve 1 Aralık 1991’de  düzenlenen referanduma katılanların yüzde 90’ı, bağımsızlık yönünde oy kullanmıştı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği Milli Günü Türkiye’de 12 Eylül tarihinde kutlanıyor.

Haber: Esma Kasar / Görüntü: Emrah Aksel

Andriy Sıbiga
Ankara
Ukrayna Milli Günü
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği
Bunlara da bakın: