Ukrayna milletvekillerinden Kırım ve Donbas işgalini tanıyanları cezalandırma önerisi

Güncel
Anife Bilal
10 Temmuz 2019, 15:36
Anife Bilal
10 Temmuz 2019, 15:36

Ukrayna’da işgal edilen Kırım ve Donetsk ile Lugansk bölgelerinin kasıtlı olarak Ukrayna’ya ait olmadığının tanınması için ceza uygulamayı önerildi.

Ukrayna Parlamento Başkanı Andriy Parubiy ve milletvekilleri Viktoriya Syumar ile Mariya İonova tarafından hazırlanan yasa tasarısının açıklama notunda, “Tasarıyla Ukrayna Ceza Kanunu 110. maddesinin içeriğini “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sİvastopol kenti ayrıca Donetsk ile Lugansk bölgelerinin belirli kent, köylerinin Ukrayna’ya aitliğinin kasıtlı olarak tanımaması” ifadesiyle netleştirme teklif ediliyor.” denildi.

PARUBİY: “UKRAYNA TOPRAKLARININ İŞGALİNİ HALKA AÇIK ŞEKİLDE İNKAR EDENLER CEZALANDIRILMALI”

Konu ile ilgili açıklama yapan Andriy Parubiy, “Kara günler yaklaşıyor, her gün beşinci kolun çeşitli yönlerde baş kaldırdığını görüyoruz. Yasa tasarısı yasama mantığının devamını öngörüyor. Rus saldırganlığı, Ukrayna topraklarının işgalinin halka açık şekilde inkar edenlerin cezalandırılması gerekiyor. Bu insanlar aslında saldırgan ülkenin propaganda ajanları görevini yapıyorlar.” diye kaydetti.

KTMM BAŞKANI REFAT ÇUBAROV’UN YORUMU

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Ceza Kanunun işgal edilen topraklarla ilgili netleştirilmesinin bir zararı olmayacağını düşünüyor.

Çubarov, “Tasarıyı hazırlayanları anlıyorum… Bizim aktif siyasi durumumuzda Ukrayna’nın içinde gerçekten Moskova’nın ajanları faaliyet gösteriyor, onlar Ukrayna egemenliğini baltalamaya çalışıyorlar.” dedi.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI İLMİ ÜMEROV: “UKRAYNA’NIN RUSYA’YA BENZEMESİNİ İSTEMEZDİM”

KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov Parlamentoya sunulan yasa tasarısını değerlendirirken, “Ukrayna’nın Rusya’ya benzemesini ve bunun gibi kararları kabul etmesini istemezdim. Demokratik bir ülke olarak kalsın ve uygun yasa ve kurallara göre yaşasın. Rusya’dan örnek alarak herkesi cezalandırmamalı. Kendi kararını vermek isteyen insanlar için bir alan da bırakılmalı… Açıklamalarının içeriği ile ilgili bana göre Ceza Kanununda yeteri kadar madde bulunuyor ve eklemelere gerek yok.” diye konuştu.