Ukrayna milletvekilleri uluslararası toplumdan Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak kabul edilmesini isteyecek

21 Mayıs 2020, 15:52

Ukrayna milletvekilleri, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Avrupa Parlamentosu, Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı (AGİT), NATO, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) gibi bir dizi uluslararası örgütü ve yabancı ülkelerin hükumet ve parlamentolarından 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımalarını isteyecek. 

Başvuru tasarısı Ukrayna milletvekili Rüstem Ümerov’un girişimiyle  hazırlandı.

Kırım Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, başvuruyu Rus yanlısı “Muhalefet Platformu-Hayat İçin Partisi” dışında diğer tüm partilerin temsilcileri olan toplam 37 milletvekili imzaladı.

Başvuru tasarısını hazırlayan milletvekilleri, bir sonraki oturumda çoğu milletvekilinin başvuru tasarısına destek vereceğini umuyor.

TASARIDA İŞGALCİ RUSYA’YA KARŞI EK ÖNLEMLER VAR

Belgede, 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıma çağrısı dışında uluslararası topluma işgalci devlet Rusya’ya uygulanan baskıyı artırma ve Kırım’ın işgalini tanımama politikasını devam ettirmeye yönelik ek önlemleri alma çağrısı da yer alıyor.

Milletvekilleri ayrıca, uluslararası toplumu, işgalci devlet olan Rusya’dan uluslararası hukuk normlarına uymasını, Kırım’daki insan hakları ihlallerine son vermesini, uluslararası izleme misyonlarının yarımadaya engelsiz erişimini sağlamasını talep etmeye davet ediyor. 

KIRIM TATARLARINA UYGULANAN SINIRLAMALARIN İPTALİ İSTENİYOR

Bunun dışında belgede, uluslararası toplum, Rusya’yı BM Adalet Divanı’nın aldığı kararlara uymaya ve Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerinin yasaklanması dahil olmak üzere Kırım Tatarlarına karşı uygulanan sınırlamaları iptal etmeye davet etmeye çağırılıyor.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.


KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ
SOYKIRIM
Ukrayna
Bunlara da bakın: