Ukrayna milletvekilleri, Kırım idari sınırındaki Çongar kontrol noktasını ziyaret etti

Güncel
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 19:14
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 19:14

Ukrayna milletvekilleri, işgal edilen Kırım’ın idari sınırında bulunan Çongar kontrol noktasını ziyaret ederek, hizmet alanlarını inceledi. Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da bulunduğu heyet, idari sınırın sıfır noktasına kadar ilerledi.

Sınırın sıfır noktasında açıklamalarda bulunan Herson Valisi Yuriy Gusev, “Geçici kontrol noktasının incelenmesinin, bayrağımızın dikildiği bu noktadan başlanması taraftarıyım. Buradan hareket ederek, kontrol noktasının tüm hizmetlerinin nasıl çalıştığını inceleyelim. Ayrıca, bugün Çongar kontrol noktasında, komite toplantısı yapılacak ve milletvekillerinin iki gündür bölgemizde incelediği konular ele alınacak.” ifadelerini kullandı.

KIRIMOĞLU, ÇONGAR KONTROL NOKTASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Ukrayna Parlamentosu insan hakları, geçici olarak işgal edilen Donetsk, Lugansk bölgeleri ve Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgalden kurtarılması ve reintegrasyonu, ulusal azınlıklar ve uluslararası ilişkilerden sorumlu Komitesi üyesi milletvekilleriyle birlikte Çongar kontrol noktasında, şu anda test aşamasında olan idari hizmet noktasındaki çalışmaları; Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, İşgal Edilen Topraklardan Sorumlu Bakan Oksana Kolyada ve Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova incelemelerde bulundu.