Ukrayna milletvekili: "Ukraynalı denizcileri serbest bırakmadığından Rusya'ya yaptırımlar uygulanabilir"

04 Eylül 2019, 16:52

Rusya, Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinin 3 Ukrayna savaş gemisini iade etme ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakma yönündeki kararı yerine getirmiyor. Söz konusu ihlal için Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanabilir.

Bilindiği gibi Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, 2019 mayıs ayında Rusya’nın alıkoyduğu 3 Ukrayna savaş gemisini iade etmesini ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakmasını hükmetmişti. Ancak Rusya mahkeme kararını görmezden geldi.

Ukrayna milletvekili İrina Geraşçenko, “25 Mayıs 2019’da Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi aldığı kararla Rusya’nın derhal savaş esiri Ukraynalı denizcileri ve gemileri serbest bırakmasına ve bir ay içinde kararı yerine getirdiğini rapor etmesine hükmetti. Maalesef Rusya bu kararı görmezden geldi. Ayrıca aynı zamanda Almanya ve Fransa’nın desteğiyle 25 Haziran 2019 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine geri döndü. Ukraynalı denizciler ise Lefortovo tutukevinde kaldı.” diye belirtti.

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinin kararını yerine getirmediği için Rusya’ya karşı artık yaptırımların uygulanabileceğinin altını çizen Geraşçenko, “Yaptırımlar Sözleşmeyi imzalayan ülkeler tarafından kendi takdirlerine bağlı olarak uygulanabilir. Ve bu durumda bizim Avrupalı ortaklarımızın Rusya’ya karşı yaptırım uygulama kararı alıp almayacağı veya bundan sonra da sadece endişelenmekle sınırlı kalmaya devam edecekleri büyük merak uyandıran bir konu…” ifadelerini kullandı.

Geraşçenko, Ukrayna yönetimi ve diplomatları için şu an uluslararası ortaklarla aktif şekilde çalışarak endişelerin yaptırım aşamasına geçmesini sağlamanın hayli önemli olduğunu ifade etti.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Rusya
Ukraynalı denizciler
Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi
Bunlara da bakın: