Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov: Tüm Rus enerji kaynaklarına ambargo talep ediyoruz

Ekonomi
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 17:51
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 17:51

Avrupa Komisyonu, Rusya’ya karşı yedinci yaptırım paketi taslak metnini açıkladı. Paket kapsamında Rusya’dan Avrupa Birliğine altın ithalatının yasaklanacağı duyuruldu. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Rusya’ya yeni yaptırım konusuyla ilgili “Tüm Rus enerji kaynaklarına ambargo uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

Avrupa Komisyonu, 15 Temmuz 2022 tarihinde, Ukrayna’ya açtığı savaş nedeniyle Rusya’ya karşı yedinci bir yaptırım paketi geleceğini açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcoviç yaptırımların, Rusya’dan Avrupa birliğine (AB) altın ithalatı yasaklamasını ve önceki yaptırımları aşmaya çalışan aktörlerin yollarını kapatması beklendiğini söyledi. Bu kapsamda, Avrupa Birliği, 23-24 Haziran’da yapılacak olan zirvede Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya karşı içinde altın ambargosunun da yer aldığı bir dizi yaptırım kararını görüşecek.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov

RUSYA’YA GETİRİLECEK YENİ YAPTIRIM PAKETİNDE ALTIN AMBARGOSU ÖNE ÇIKIYOR

Konu hakkında açıklamada bulunan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Avrupa Komisyonu’nun yaptırım paketinin şu konuları hedeflediğini aktardı:

Rus altınına ambargo;
Rusya Federasyonu’na çift amaçlı mal ve teknolojilerin ihracatı yasağının uzatılması;
Yeni kişisel yaptırımlar;
Yaptırımların bir sonraki gözden geçirmenin yapılacağı Ocak 2023’e kadar uzatılması.

Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı yaptırımlarda altın ambargosunu öne sürüyor  

UMEROV: TÜM RUS ENERJİ KAYNAKLARINA AMBARGO TALEP EDİYORUZ

Yaptırım paketiyle ilgili değerlendirmede bulunan Umerov, “Bununla birlikte daha da ağır yaptırımlar ve tüm Rus enerji kaynaklarına ambargo uygulanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Umerov ayrıca bu tür kısıtlamaların Rusya’yı yenmeye yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Geçen ay, G7 Liderler Zirvesi’nde Ukrayna’ya açtığı savaşı nedeniyle Rusya’dan altın ithalatının yasaklanacağı açıklanmıştı. Rusya’ya karşı 6 yaptırım paketi uygulayan AB’nin de yedinci yaptırım için hazırlandığı biliniyordu.

Avrupa Birliği (AB), 14 Temmuz 2022’de Rusya’ya karşı yedinci yaptırım paketinin tanıtımına ilişkin istişarelere başladı. Brüksel Radio Liberty bürosunun editörü Rikard Jozwiak, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, “AB’nin işgalci Rusya Federasyonu’na yönelik yedinci yaptırım paketi konusundaki istişareler bugün 14 Temmuz’da başlayacak” ifadelerini kullandı.