Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov: Rusya ile müzakereler yıl sonuna kadar öngörülmüyor

Güncel
qha muhabir
22 Haziran 2022, 14:47
qha muhabir
22 Haziran 2022, 14:47

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, gıda krizinin çözümü ve Ukrayna ile Rusya’nın yeniden müzakere masasına oturma olasılığıyla ilgili Habertürk kanalında değerlendirmelerde bulundu. Umerov, Rusya saldırılarını yıl sonuna kadar sürdürmeyi planladığını dolayısıyla müzakerelerin yıl sonuna kadar öngörülemediğini söyledi.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, 21 Haziran 2022 tarihinde HaberTürk ekranlarında gazeteci Sena Alkan’ın sorularını yanıtlayarak, gıda krizinin çözümü ve Ukrayna ile Rusya’nın yeniden müzakere masasına oturma olasılığı konularını değerlendirdi. Gıda krizi ihtimali ve çözüm mekanizmasına ilişkin soruları yanıtlayan Umerov, “Rusya bize bütün Karadeniz’i kapattı, sürekli ateş altındayız. Bugüne kadar 2600 balistik füze attı. Dolayısıyla şu anda limanlarımız kapalı ama eğer güvenilir bir şekilde bize garantiler sunulursa limanları gıda krizini çözmek için açmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

“GIDA KRİZİ SUNİ BİR KRİZ, BUNU RUSYA YARATIYOR”

Umerov, nasıl garantiler istediklerine yönelik açıklamasında, Bu suni bir kriz. Rusya kendisi bunu yaratıyor. Füzeleri atmazsa, kendi sınırları içine dönerse hiçbir sıkıntı olmaz. Ancak şu anda bizim bütün partnerlerimize söylediklerimiz ‘daha fazla silah sağlasınlar’. Böylece kendimizi güvende hissedersek, Birleşmiş Milletler himayesinde ya da Türkiye Cumhuriyeti himayesinde bir ortak rota oluşturabiliriz. O rotada güvenli bir şekilde limanlara giriş ve çıkışı sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

“KONUŞULMASI GEREKEN KONU RUSYA’NIN KENDİ SINIRLARINA DÖNMESİ”

Mayınlar ve güvenli rota oluşturmayla ilgili soruyu yanıtlayan Milletvekili, “Rusya genelde burada manipülasyon yapıyor. Herkes bize mayının çıkarılmasını arz ediyor. Aslında konuşulması gereken konu Rusya’nın kendi sınırlarına dönmesi. İkinci olarak eğer biz kendi tarafımızda güvenilir silahlarımız olursa aynı zamanda rotalar oluşturulursa biz o mayınları kendimiz de kaldırabiliriz, buna bir sıkıntı yok” diye konuştu.

Ancak dediğim gibi, Rusya bunu kendi faydasına kullanabilir ve devamlı ateş ettiği için mayınları kaldırır kaldırmaz bizim limanlarımıza dalabilir” diyen Umerov, “O endişeyi nasıl giderebiliriz, elimizde güçlü silahlar olmalı. Çünkü Rusya’ya güvenmek çok zor, genelde ne söylediyse, hangi anlaşmaları imzalamışsa hepsini bozmuştur” ifadelerini kullandı.

“MÜZAKERELER YIL SONUNA KADAR ÖNGÖRÜLMÜYOR”

Yakın gelecekte bir kez daha müzakere masasına oturma olasılığıyla ilgili soruyu yanıtlayan Umerov, “Rusya federasyonu bu zaman kadar, 3 ay içinde 2600 füze attı, 18 bin sivil bina yıktı, 250 bin ev yıktı aynı zamanda 15 milyon kişiyi mülteci etti. Dolayısıyla bir şeyi öngörmek zor. bildiklerime göre Rusya saldırılarını yıl sonuna kadar sürdürmeyi planlıyor. Yıl sonuna kadar bir şey elde edersek, tabi biz her zaman masaya oturmaya hazırız. Ama yıl sonuna kadar bu öngörülmüyor” dedi.

“ZOR DURUMDA OLSAK BİLE HİÇBİR TOPRAĞIMIZI VERMEYECEĞİZ”

Ukrayna’nın silah çağrılarına karşılık Batı’dan silahların ne zaman verileceği konusunu değerlendiren Umerov, “Herkes bize silah vereceğine taahhüt ediyor ama silahların Ukrayna’ya gelmesi çok uzun sürüyor. Dolayısıyla en yakın zamanda silahlar tabi gelecek. Elimizde silah olursa biz Ruslara hem güneyde hem doğuda kontra atak yapacağız. Ama silahların gelmesine bir süre daha var. Dolayısıyla 1-2 ay içinde tabi zor durumda olacağız ama yine de hiçbir toprağımızı vermeyeceğiz. Kimseyle de toprak konusunda anlaşmaya hazır değiliz” dedi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor.