Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov Kuveyt'in Kıyiv Büyükelçisiyle görüştü

Haberler
Anife Bilal
11 Temmuz 2020, 18:32
Anife Bilal
11 Temmuz 2020, 18:32

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Kuveyt’in Kıyiv Büyükelçisi Rashid Al Adwani ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında Umerov, Büyükelçiye Kuveyt’in Ukrayna toprak bütünlüğüne verdiği destek ile Ukrayna’da sürdürdüğü hayır işleri için teşekkür etti. Bununla birlikte milletvekili, Ukrayna’nın iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini artırmak için gerekli olan her şeyi yapmaya hazır olduğunu da bildirdi.

KIRIM TATARLARINA DESTEK VURGUSU

Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının, Ukrayna ile İslam dünyası arasında güçlü ilişkilerin kurulmasıyla yakından ilgilendiğini belirten Umerov, Ukrayna Parlamentosunda şu an dört Müslüman milletvekilinin görev yaptığını kaydetti.

Ukrayna milletvekili, Kırım Tatarlarının kendini Müslüman dünyasının ve Ukrayna devletinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü söyleyerek Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) 28 yıldır bu tutumu takip ederek çalışmalarını devam ettirdiğini ifade etti.

Öte yandan Kuveyt Büyükelçisi, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, Ukrayna’daki Müslümanların daha fazla desteklenmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

KUVEYT BÜYÜKELÇİSİ: KTMM YÖNETİMİYLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEYE HAZIRIZ

Büyükelçi, yapılan bir dizi reformdan sonra Ukrayna’nın Kuveytli yatırımcıların ilgisini daha çok çekmeye başladığını ifade etti.

Kuveyt’in, Ukrayna’nın bağımsızlığı kazandığı ilk yıllardan beri ülkenin çeşitli yerlerinde yaşayan Müslümanlara destek verdiğini vurgulayan Büyükelçi, ülkesinin KTMM (Kırım Tatar Milli Meclisi) yönetimiyle bu yönde çalışmaya devam etmeye hazır olduğunu belirtti.