Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kıyiv bölgesindeki Çaykı köyünde yaşayan Kırım Tatarları ile bir araya geldi

03 Şubat 2020, 16:19

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, AKPM Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Kıyiv bölgesindeki Çaykı köyünde yaşayan Kırım Tatarlarıyla buluştu. Çaykı köyünde Kırım’ın işgalinden sonra baskılardan dolayı yarımadayı terk etmek zorunda kalan yaklaşık 100 Kırım Tatar ailesi yaşıyor.

“SOYDAŞLARIMIZ BİRLEŞEREK KÖYDE BİR KÜLTÜR MERKEZİ AÇTI”

Facebook üzerinden açıklama yapan Umerov, Kırım Tatar ailelerle köydeki Bahçesaray isimli kafede bir araya geldiklerini belirterek, “İlk önce köydeki topluluğun sosyal ve kültürel alandaki başarılarından çok etkilendiğimi söylemek istiyorum. Soydaşlarımız birleşerek kültür, eğitim ve dini ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla köyde bir kültür merkezi açtı.” diye kaydetti.

Söz konusu kültür merkezinde, öncelikle ana okulu ve okul çağındaki çocuklar için etkinliklerin düzenlendiği öğrenildi. Ayrıca, merkezde Kırım Tatar dil kurslarının da verilmesinin planlandığı belirtildi. Ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada Umerov, “Dikkate alınması gereken sorunlar ve çözümlerden bahsettik. Özellikle farklı etnik ve dini gruplar arasındaki uyum, Kırım Tatar topluluğunun dini ihtiyaçlarını karşılama ve yerel koşullara adapte olma sorunları hakkında konuştuk. Görüşmemiz gayet yararlı oldu.” diye belirtti.


Kırım Tatarları
Rüstem Ümerov
Bunlara da bakın: