Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov: İşgalci Rusya’nın artık AKPM’de yeri yok

Güncel
Manas
16 Mart 2022, 03:43
Manas
16 Mart 2022, 03:43

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyeleri Fransa’da oy birliğiyle Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden çıkarılması ile ilgili karar aldı. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, AKPM’nin, işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını şiddetle kınayan “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı saldırganlığının sonuçları”na ilişkin kararını kabul etmesine dair değerlendirmelerde bulundu. Umerov, “İşgalci Rusya’nın bugünden itibaren AKPM’de yeri yok.” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) 15 Mart 2022 tarihinde Fransa’nın Strazburg kentinde, Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın, 25 yıldır üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nden derhal ayrılmasını isteyen kararı onayladı. Karar, 216 “evet” oyuyla kabul edildi. Böylece işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını şiddetle kınayan AKPM’nin “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı saldırganlığının sonuçları” kararı meclisten geçti ve AKPM, Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Nihai kararın, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından 17 Mart’ta verileceği duyuruldu. AKPM üye milletvekilleri, Ukrayna’ya hava sahası savunması için fon sağlanması çağrısında da bulundu.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’YA SALDIRISI, BM SÖZLEŞMESİNİ İHLAL EDİYOR”

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırısının BM Sözleşmesini ihlal ettiğini, Nürnberg Sözleşmesi uyarınca barışa karşı suç olduğunu ve BM Genel Sekreteri’nin 3314 (XXIX) sayılı kararı uyarınca “saldırganlık” olarak nitelendirdi.

RÜSTEM ÜMEROV: İŞGALCİ RUSYA’NIN BUGÜNDEN İTİBAREN AKPM’DE YERİ YOK

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi ve Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu Eş Başkanı Rüstem Umerov, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) oy birliğiyle Rusya’nın AKPM’den çıkarılması kararına dair, Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) milletvekillerine ve AKPM milletvekili meslektaşlarıma, bu önemli kararın kabul edilmesindeki çabaları ve nihai metni üzerindeki muazzam çalışmaları için Avrupa adına minnettarım.” ifadesini kullandı. Milletvekili Umerov ayrıca, “Suçlu ve işgalci Rusya’nın bugünden itibaren AKPM’da yeri yoktur.” dedi.