Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov’dan Krutı Kahramanları Anma Günü mesajı

Haberler
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 16:03
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 16:03

Ukrayna’da, bugün Ukrayna Halk Cumhuriyetini savunmak için 29 Ocak 1918’de Kruty Muharebesi’nde Rus Bolşevik birliklerine karşı savaşan yüzlerce genç Ukraynalı kahraman anılıyor. Anma günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov, “Cesaretin yaşı ve unvanı yoktur” ifadesini kullandı.

Ukrayna’da bugün Krutı Kahramanları Anma Günü kaydediliyor. 29 Ocak 1918 tarihinde yaklaşık 600 askeri okul öğrencisi Ukrayna Halk Cumhuriyetini savunmak için Rus Bolşevik birliklerine karşı savaştı. Bu çatışma tarihe Krutı Muharebesi adıyla yerini aldı. Krutı Muhaberesinde yaklaşık 100 Ukrayna Halk Cumhuriyeti askeri hayatını kaybetti.

Krutı Kahramanları Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, “600 Ukraynalı 6-7 bin kişilik Bolşevik ordusuna karşı savaştı. Askerlerimiz Kızıl Ordu birliklerinin Kıyiv’e ilerlemesinin birkaç günlüğüne durdurmaya ve Simon Petlyura’ya zaman kazandırmayI başardı. Cesaretin yaşı ve unvanı yoktur. İyi silahlanmış Bolşeviklere karşı Bogdan Hmelnitskiy 1. Ukrayna Askeri Okulu öğrencileri ve Öğrenci Taburu gönüllüleri savaştı. Kahramanlarımızı hatırlıyor ve saygıyla anıyoruz.” ifadeleri kullandı.