Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov'dan Brüksel'de işgal altındaki Kırım görüşmesi

Haberler
Elvina Khalilova
01 Şubat 2020, 11:16
Elvina Khalilova
01 Şubat 2020, 11:16

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, AKPM Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Avrupalı meslektaşlarıyla bir araya geldi. Görüşmede, geçici işgal altındaki Kırım konusunda müzakereler yapıldı.

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Rüstem Umerov, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Brüksel’de Avrupalı meslektaşlarımla bir dizi toplantı gerçekleştirdik ve aşağıdaki konuları tartıştık:

1. İşgalin sonlanması ve Yeniden Entegrasyon Forumu’nun organizasyonu:

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu temsilcileri, geçici olarak işgal edilen Kırım, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde işgalin sonlanması ve yeniden entegrasyonu konusunda uluslararası bir konferans düzenlenmesi konusunda girişimi destekledi. 

Bunun ana fikri, işgali kaldırma ve yeniden entegrasyon sorununa çözüm bulma konusunda uluslararası ortaklarla etkili ve sürekli diyalog sağlayacak etkili bir platform oluşturulmasıdır.

Ukrayna’nın AB Temsilcisi, Ukrayna’nın Belçika Büyükelçisi Mıkola Toçıtskıy ile birlikte bu yönde ayrıntılı bir format ve planlama yapma konusunda anlaştık. 

2. Kırım’a Uluslararası İnsan Hakları İzleme Misyonunun gönderilmesi:

Avrupalı meslektaşlarımız Kırım’a uluslararası bir insan hakları izleme heyeti gönderme önerisini memnuniyetle karşıladılar.
Bu sorunu bu hafta AKPM oturumunda da gündeme getirmeyi planlıyorum.

3. Geçici olarak işgal edilen Kırım’da durumla ilgili:

Yasa dışı bir şekilde Rusya tarafından alıkonulan siyasi mahkumlar ve esirlerinin serbest bırakılması için destek çağrısında bulundum. Görüşmede, Moskova’nın yürüttüğü melez savaş ve propaganda yöntemleriyle mücadele yanı sıra Kırım’daki vatandaşlarımızın karşılaştığı insani ve sosyal zorluklar konuşuldu.

Два робочих дні в Брюсселі мають свої перші результати. Провели разом із європейськими колегами ряд зустрічей та…

Опубліковано Rustem Umerov Вівторок, 28 січня 2020 р.