Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, AP milletvekillerine Kırım Platformu'nu anlattı

Haberler
Anife Bilal
08 Aralık 2020, 12:31
Anife Bilal
08 Aralık 2020, 12:31

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerine Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak olan Kırım Platformu hakkında bilgi verdi. Umerov, Kırım Platformunun başarılı olması için uluslararası desteğin çok önemli olduğunu vurguladı.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, 7 Aralık 2020 tarihinde çevrim içi olarak düzenlenen AB-Ukrayna Parlamenterler Birliği Komitesi toplantısında konuşma yaptı. AP milletvekillerine Kırım Platformu hakkında bilgi veren Umerov, Ukrayna Parlamentosunda oluşturulan Kırım Platformu milletvekili birliğinin hedeflerini anlattı.

“AB ÜYESİ ÜLKELERİN MİLLETVEKİLLERİNDEN KATILIM BEKLİYORUZ”

Sosyal medya üzerinden dün açıklama yapan Umerov, AB-Ukrayna Parlamenterler Birliği Komitesi toplantısında konuşma yaptığını bildirirken, “Ukrayna milletvekillerinin, Kırım Platformu parlamento kolunun uygulanmasına ilişkin vizyonunu tanıttım. AP milletvekillerine Kırım Platformu Milletvekili Birliğinin hedeflerini anlattım. Bununla birlikte ilgili girişim için uluslararası desteğin çok önemli olduğuna vurgu yaptım. AB üye ülkeleri milletvekillerinin kurduğumuz milletvekili birliğine aktif olarak katılmasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi, 3 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Parlamentosunda (Verhovna Rada) Kırım Platformu milletvekili birliği kuruldu. Birlik, farklı parlamento gruplarına ait milletvekillerinden oluşacak.