Ukrayna Milletvekili, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz 55 yaşında

14 Aralık 2019, 17:25

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, 14 Aralık 2019 tarihinde 55’inci doğum gününü kutluyor.

Milletvekili Çiygöz’ün Kıyiv’de (Kyiv) Eski Qırım Restoranında aile arasında düzenlenen doğum günü kutlamasına, eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, eşi Marina Poroşenko ile birlikte katıldı. Ellerinde çiçeklerle kutlamaya katılan Poroşenko ile eşini, Çiygöz kapıda karşıladı. Poroşenko, Ukrayna Milletvekili Çiygöz’ü doğum günü vesilesiyle tebrik etti.

QHA da Çiygöz’ün doğum gününde onun en parlak konuşmalarından oluşan bir video kolaj kaydını yayımladı.

RUS BASKILARINA KARŞI BOYUN EĞMEDİ

Bilindiği gibi Ahtem Çiygöz de, Rus baskı mekanizması tarafından alıkonulan Kırım Tatarlarındandı. 11 Eylül 2017’de işgalci mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “kargaşa” organize etmekle suçlu bulmuş ve 8 yıl hapse mahkum etmişti.

Ancak daha sonra 25 Ekim 2017 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov, işgalciler tarafından serbest bırakılarak Türkiye’ye gönderildi. Avukat Nikolay Polozov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov hakkındaki tüm suçlamaların düşürüldüğünü bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov, 27 Ekim’de, Ukrayna’ya döndü. Kiev’in Borispol Havalimanı’nda İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov, Ukrayna’ya döner dönmez Borispol Havalimanı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Ardından Çiygöz ile Ümerov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi. Görüşme esnasında Poroşenko İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz’e Ukrayna devlet nişanlarını takdim etti. Daha sonra temmuz 2019’da Ümerov’a Ukrayna’nın bağımsızlığı için mücadele edenlere verilen “Bukovina Veche’nin (Toplantısının) 100. Yıl Dönümü” adlı nişan da takdim edildi.

Çiygöz, 21 Temmuz 2019’daki seçimlerde Avrupa Dayanışması Partisinden milletvekili seçildi.

Ahtem Çiygöz
doğum günü
Kırım Tatarları
KTMM Başkan Yardımcısı
Petro Poroşenko
Bunlara da bakın: