Ukrayna mahkemesinden iki Rus askere 11 yıl 6 ay hapis cezası

Güncel
Anife Bilal
31 Mayıs 2022, 15:54
Anife Bilal
31 Mayıs 2022, 15:54

Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki bir mahkeme, iki Rus askerini savaş suçları işlemekten suçlu bularak 11,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki bir mahkemede, Harkiv kentindeki sivil yerleşim yerlerine Grad çoklu roketatar sistemiyle ateş açan iki Rus askerinin davası görüldü. Mahkeme Rus askerleri Aleksandr Bobıkin ve Aleksandr İvanov’u, savaş yasalarını ihlal etmekten suçlu bularak; her bir asker hakkında 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı aldı. Öte yandan, yapılan duruşmada Rus askerlerin suçunu itiraf ettiği bildirildi.

UKRAYNA’DA YARGILANAN İLK RUS ASKERE MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Bilindiği gibi, Kıyiv’in Solomyanskıy (Solomyansky) Bölge Mahkemesi, 23 Mart 2022 tarihinde Sumı bölgesinde bir sivili öldürdüğü için Rus asker Vadim Şişimarin’i (Vadim Shishimarin) ömür boyu hapse mahkum etti.

28 Şubat’ta Sumı bölgesinde Ukraynalı sivil Oleksandr Şelipov’u (Oleksandr Shelipov) vurarak öldüren Rus asker Vadim Şişimarin, 24 Şubat’tan bu yana Rus silahlı saldırganlığı nedeniyle Ukrayna’da yargılanan ilk Rus askeri oldu. Şişimarin, suçunu kabul etti ve söz konusu eylemlerini, verilen emri yerine getirmek üzere yaptığını açıkladı.