Ukrayna, LC Waikiki'ye Kırım'daki faaliyetlerine son verme çağrısı yaptı

16 Ocak 2020, 12:51

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk tekstil firması LC Waikiki’yi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki faaliyetlerini sonlandırmaya davet etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “LC Waikiki’nin Ukrayna’daki mağaza zincirini genişletme niyetini memnuniyetle karşılıyoruz. Tüketiciler markanın kalitesini tanıyor ve Ukrayna sembollerinin kullanıldığı tişörtleri hatırlıyor. Ancak Ukrayna piyasasında gelişmeyi düşünen şirket, Ukrayna yasalarına uymalı ve geçici olarak işgal edilen Kırım’daki faaliyetlerini durdurmalı.” ifadelerini kullandı.

ŞİRKETİN İNTERNET SİTESİNDE KIRIM, RUSYA TOPRAĞI OLARAK GÖSTERİLİYOR

LC Waikiki internet sitesinde şirket mağazalarının gösterildiği interaktif haritada iki mağazanın işgal edilen Kırım’da bulunduğu gösteriliyor. Sitede kullanılan haritada Kırım Yarımadası, Rusya toprağı olarak gösteriliyor.

Bilindiği üzere, yabancı şirketlerinin işgal edilen Kırım’da faaliyet göstermesi, Ukrayna yasalarına, Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlara ve ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatının yabancı şirketlerin işgal edilen yarımadadaki faaliyetleri ile ilgili kabul ettiği kararlara aykırı bir durum teşkil ediyor.


Kırım'ın işgali
LC Waikiki
Ukrayna
yasa dışı faaliyet
Bunlara da bakın: