Ukrayna Kültür Bakanlığı, Kıyiv'de Cuma Namazı sonrası düzenlenen baskını kınadı

Güncel
Anife Bilal
03 Şubat 2020, 14:06
Anife Bilal
03 Şubat 2020, 14:06

Ukrayna Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ukrayna Devlet Göç Servisinin 31 Ocak 2020 tarihinde Kıyiv’deki bir camide Cuma namazı sonrası kaçak göçmenlere yönelik düzenlediği baskını kınadı.

Bilindiği üzere, Ukrayna Devlet Göç Servisinin kaçak göçmenleri tespit etmek için 31 Ocak 2020 tarihinde Kıyiv’de “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Camisinde kılınan Cuma namazı çıkışında operasyon düzenlemişti.

Bakanlık konuya ilişkin bir açıklama yaparak, Cuma gününün Müslümanlar için çok önemli bir gün olduğunu belirtti. Açıklamada, “Sözde operasyonun düzenlenme saati ve yeri pek çok etik ve yasal soruna neden oldu. Müslüman topluluğunun hassasiyetini anlıyor ve bu olaya karşı desteğimizi bildirmek istiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Devlet Göç Servisini bu konuda işbirliğine davet eden Bakanlık, dini ve milli topluluklardan Bakanlığın sorumlu olduğunu belirterek, “Ukrayna yasalarına aykırı ve etnik veya dini ayrımcılık belirtileri taşıyan eylemlerle karşı karşıya kalan herkesi Dini ve Milli Konulardan Sorumlu Departmanımıza başvurmaya davet ediyoruz” diye kaydedildi.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN CUMA NAMAZI ÇIKIŞI GERÇEKLEŞEN OPERASYONLA İLGİLİ ÖNEMLİ ÇAĞRI

31 Ocak 2020 Cuma günü Ukrayna Devlet Göç Servisi, başkent Kıyiv’deki bir camide kılınan Cuma namazı sonrası kaçak göçmen olduğunu iddia ettiği kişilere operasyon düzenlemişti. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, konuyu gündeme getirerek, bu üzücü olaya maruz kalan kişilerle ilgili çağrıda bulunmuştu.