Ukrayna, kötü hava koşullarından ötürü Rus uçağına hava sahasını açtı

09 Ağustos 2019, 14:52

Ukrayna Sivil Havacılık Dairesi kötü hava koşulları nedeniyle rotasını değiştirmek isteyen  bir Rus yolcu uçağına hava sahasını açtı.

Buna göre İtalya’dan Rusya Federasyonuna gitmekte olan bir uçak seyir halindeyken kötü hava koşulları nedeniyle rota değişikliği talebinde bulundu.

Rus Globus Hava Yollarına ait Boeing-738 tipi GLP636 sefer sayılı uçak, İtalya’nın Bari şehrinden Moskova’ya seyir halindeyken fırtınanın etkisi ile rotasından ayrılmak durumunda kaldı.  Yolcu uçağı resmi rotasını terk ederek Ukrayna, Polonya ve Beyaz Rusya makamlarından hava sahalarını kullanma izni istedi. Ukrayna Sivil Havacılık Dairesi insani nedenlerden dolayı Rus uçağının Lviv kontrol kulesine bağlı olarak uçuşuna izin verdi.

Yapılan resmi açıklamada, “Uluslararası kurallara uyduk. Bu izin Ukrayna hava sahasının güvenliğine verdiğimiz önemi değiştirmiyor. Rusya uçağı Ukrayna hava sahasında toplamda 26 dakika uçmuştur” ifadelerine yer verildi.

SPEKÜLASYON YARATTI

Bir süre önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin Ukrayna ile Rusya arasında sivil havacılığın başlatılması hususunu yeniden gündeme getirmesinin ardından yaşanan bu olay kamuoyunda spekülasyonlara neden oldu. 

Ukrayna Sivil Havacılık Dairesi “UkSATSE” acil durumlarda Rus uçaklarının Ukrayna hava sahasını kullanmasının normal olduğunu bildirirken “Flightradar24” uçak takip sisteminde Globus Hava Yollarına ait GLP636 sefer sayılı uçağın 07 Ağustos 2019’da İtalya’nın Bari şehrinden yerel saat ile 13.44’de kalktığı ve 15.00’de Ukrayna hava sahasına girdiği kaydedildi.  Sırasıyla Lviv ve Luzk üzerinde seyreden uçak, Ukrayna’nın Butovo Köyü üzerinden Beyaz Rusya hava sahasına girdi. Bilindiği gibi Ukrayna  26 Aralık  2015 tarihinden itibaren tüm Rus uçaklarına hava sahasını kapatmış bulunuyor.

hava sahası
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: