Ukrayna kış saati uygulamasına geçti

25 Ekim 2020, 13:03

Ukrayna bu gece kış saati uygulamasına geçti. Saatler 1 saat geri alındı.

Ukrayna, 25 Ekim 2020 tarihi itibarıyla Kıyiv saatiyle saat 04.00’te kış saati uygulamasına geçiş yaptı. Uygulama ile saatler bir saat geriye alındı.

Böylelikle kış dönemi boyunca; kış saatine geçen Ukrayna ile kış saati uygulamasını kaldıran Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı meydana gelecek.

KIRIM İLE 1 SAATLİK FARK

Böylelikle Ukrayna’nın ana kısmı ile Rus işgali altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti arasında 1 saatlik fark ortaya çıkacak.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Parlamentosu, 17 Mart 2014 tarihinde yapılan toplantısında, Kırım’da 30 Mart 2014 tarihinden itibaren Moskova saatine geçilmesi kararını kabul etmişti.

HER AB ÜLKESİ 2021’E KADAR KARARINI VERMEK ZORUNDA

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı, AB’nin saatleri değiştirme uygulamasını reddetmesi durumunda Ukrayna’nın bu örneği izleyebileceğini belirtiyor. Bakanlık, Avrupa Komisyonu’nun, yılda iki kez yapılan saat düzenlemesinin iptali konusunu ele almayı önerdiğini kaydetmişti. Her AB ülkesi Nisan 2021’e kadar yaz veya kış saatinden hangisinde kalmak istediğine karar vermek zorunda olacak. Daha önce 2020 Eylül ayında, Verkhovna Rada milletvekili Ruslan Stefançuk Ukrayna’nın yaz saatine geçişini kaldırmak için bir yasa tasarısı sunmuştu.

Yaz saati ve kış saati uygulaması Sovyetler Birliği’nde 1981 yılında başladı. Rusya birkaç yıl önce bu uygulamadan vazgeçerken; Ukrayna Parlamentosu, 2011 yılında kış saati uygulamasını kaldırmaya çalıştı ancak toplum baskısı nedeniyle alınan karar iptal edildi.


kış saati
Ukrayna
Bunlara da bakın: