Ukrayna, kırmızı bölge ülkelerini güncelledi! Türkiye hangi listede?

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 15:55
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 15:55

Ukrayna, koronavirüs tedbirleri nedeniyle kırmızı bölgeye aldığı ülkelerin listesini güncelledi. Ukrayna Sağlık Bakanlığı yayımladığı kırmızı listeye 54 ülkeyi dahil etti. Türkiye, yeşil listede kalmaya devam etti.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Kovid-19’un yayılması ile ilgili tedbirler kapsamında kırmızı bölge olarak sınıflandırdığı ülkelerin listesini yeniden güncelledi. Buna göre 5 Mart 2021 itibarıyla Kıbrıs ve Bulgaristan yeşil listeden kırmızı listeye alındı. Belarus, Büyük Britanya, İrlanda, Portekiz, Katar, Paraguay, Panama, Arjantin ve Saint Vincent ve Grenadin Adaları olmak üzere dokuz ülke ise kırmızıdan yeşil bölgeye geçti.

TÜRKİYE, YEŞİL LİSTEDE KALMAYA DEVAM EDİYOR

Ukrayna’daki insidansın (Risk altındaki sağlam kişilerin belirli sürede, belirli bir hastalığa yakalanma olasılığını gösteren ölçüt) artması nedeniyle gösterge yükseldi. Türkiye ise bin 507 insidans oranı ile yeşil listede kalmaya devam etti.

KURALLAR VATANDAŞLIĞA BAKILMAKSIZIN HERKES İÇİN GEÇERLİ

Son alınan tedbirlere göre; bir kişi kırmızı bölgedeki bir ülkeden Ukrayna’ya gelirse, 14 gün kendini tecrit etmek zorunda veya ülkeye girmeden en fazla 48 saat önce yapılan bir PCR negatif test sonucunu sunmak zorunda. Tecridin sonlandırılması şart ise kişinin negatif test sonucunu ibraz etmesi olarak belirlendi.

Karantina kurallarının tüm ziyaretçiler için vatandaşlığına bakılmaksızın aynı olduğu belirtildi.