Ukrayna: Kırım ve Karadeniz'deki Rusya limanları yaptırım yüzünden zarar etti

Haberler
Anife Bilal
23 Mayıs 2019, 11:50
Anife Bilal
23 Mayıs 2019, 11:50

Rus işgali altındaki Kırım’ın limanları ve Rusya’nın Karadeniz bölgesindeki limanları yaptırımlar yüzünden 2018 yılında en az 760 milyar ruble (27 milyar TL) kaybetti.

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Önceki senelerde, 2015, 2016 ve 2017’de sözde Karadeniz Limanları İdaresinin senelik kârı 32 milyon ile 153 milyon ruble arasında değişiyordu. 2018’de ise ‘Karadeniz Limanları İdaresi’ 359,6 milyon ruble kâr elde ederken 1,1 milyar ruble zarara uğradı. Yani şirket 2015’den beri ilk kez kârlı hale geldi fakat 2018’deki zararı 760 milyon rubleden fazlası oldu.” denildi.

Bakanlık sözde Karadeniz Limanları İdaresinin Avrupa Birliği, ABD ve Ukrayna’nın yürüttüğü kapsamlı yaptırım politikası sonucunda zarara uğradığını kaydetti.

Rusya yönetiminin kontrolündeki sözde Karadeniz Limanları İdaresi, işgal edilen Kırım’daki ve Rusya’nın Karadeniz bölgesindeki limanlarını işletiyor.

RUS İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA KIRIM’DAKİ LİMANLARI KAPATTI

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul ettiği biliniyordu. Bu kararın ardından, ulaştırma şirketlerinin işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklanmıştı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu kuralların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

TÜRKİYE’DEN KIRIM YASAĞI

Türkiye Deniz Ticaret Odası 6 Ekim 2017 tarihinde “Karadeniz’de Gemi Seferleri ve Kırım Bağlamında Belirlenen İlkeler” başlıklı bir açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, Kırım Bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkemize girişlerine müsaade edilmeyeceği ve ülkeden bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği belirtilmişti.