"Ukrayna, Kırım ve Donbas'tan asla vazgeçmeyecektir"

Haberler
Anife Bilal
28 Aralık 2020, 17:23
Anife Bilal
28 Aralık 2020, 17:23

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, ülkesinin işgal altındaki Kırım ve Donbas ile ilgili müzakereler yürütebilmek için yaratıcı seçenekler aradığını ifade ederken Ukrayna’nın hiçbir zaman kendi topraklarından vazgeçmeyeceğini vurguladı. Öte yandan Kuleba, Ukrayna’nın yoluna Batı’nın bir parçası, Avrupalı bir devlet olarak devam edeceğini belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Normandiya Formatı ve Minsk’te Üçlü Temas Grubu çerçevesinde, Kırım ve Donbas ile ilgili yapılan müzakerelerin hiç kolay ilerlemediğini belirtti. Alman İnternationale Politik dergisine konuşan Kuleba, sorunu barışçıl yollarla çözmek istediklerin vurgulayarak, “Ukrayna hiçbir zaman Kırım ve Donbas’tan vazgeçmeyecektir.” diye kaydetti. Dergide bugün yayımlanan röportajda Bakan, “Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa arasında Normandiya Formatında ayrıca Ukrayna, Rusya ve AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) arasında Üçlü Temas Grubu çerçevesinde yapılan müzakerelerin hiç kolay ve hızlı ilerlemediğini kabul etmek gerekir. Fakat biz yaratıcı çözümlere açığız ve barış sürecine katkı sağlayacak somut adımlarda ısrar edeceğiz.” dedi.

“UKRAYNA YOLUNA AVRUPALI BİR DEVLET OLARAK DEVAM EDECEK”

Bu konuların çözümünün diplomasinin işi olduğunu belirten Kuleba, tarihte uyumsuz pozisyonlara sahip ülkelerin uzun bir süre sonra anlaşmaya vardıklarını gösteren birçok örneğin var olduğunu ifade etti. Bakan Kuleba, “Ancak biz asla iki temel ilkeden vazgeçmeyeceğiz. İlk önce, Ukrayna hiçbir zaman Kırım ve Donbas’tan vazgeçmeyecek. İkinci olarak, Ukrayna yoluna Batı’nın bir parçası, Avrupalı bir ülke olarak devam edecektir; çünkü ‘Rus dünyasıyla’ nihai olarak yollarımızı ayırdık. Geri kalanlar ise zaman ve diplomasi  meselesidir.” sözlerini kullandı.