Ukrayna, Kırım ve Donbas’ta işlenen suçlarla ilgili 5 binden fazla soruşturma yürütüyor

Haberler
Anife Bilal
24 Kasım 2020, 19:07
Anife Bilal
24 Kasım 2020, 19:07

Ukrayna’da, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta meydana gelen savaş suçları ile ilgili 5 binden fazla soruşturma yürütülüyor. Söz konusu soruşturmalar kapsamında işlenen 20 binden fazla suçla ilgili inceleme yapılıyor.

Dzerkalo Tızdnya haber sitesi bugün Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Gündüz Mamedov ile yaptığı röportajı yayımladı. Röportajda Başsavcı Yardımcısı Mamedov, Ukrayna’da şu an işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta işlenen 20 binden fazla suçla ilgili 5 binin üzerinde soruşturmanın yürütüldüğünü anlattı. Mamedov söz konusu suçların savaş suçu ve insanlığı karşı işlenen suçlar olduğunu belirtti.

UKRAYNA ULUSAL GÜVENLİĞİNE KARŞI İŞLENEN SUÇLAR…

Başsavcı Yardımcısı Mamedov, “Ukrayna ulusal güvenliğine karşı işlenen suçlar, uluslararası insancıl hukukun ihlalleri söz konusu; daha net söylemek gerekirse savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlardan bahsediyorum… 20 binden fazla işlenen suç olayı, açılan 5 binin üzerinde soruşturmayla inceleniyor. Bu istatistik askeri çatışmayla bağlantılı olan tüm suçları kapsıyor. Soruşturmalarda yaklaşık 9 bin 500 kişinin adı geçiyor. Bunlar arasında, işgalci ülkenin üst düzey siyasi ve askeri yetkilileri dahil olmak üzere yüzlerce Rusya vatandaşı yer alıyor.” dedi.

Bununla birlikte Mamedov, Ukrayna’daki çatışmalara katılan 31 yabancı ülke vatandaşı olan 250 paralı asker hakkında soruşturmaların yürütüldüğünü belirterek, “Coğrafya bayağı geniş: Avrupa, Asya, Amerika… En son ekim ayında Ukrayna’nın Mahkeme Öncesi Soruşturmalarının Birleşik Kaydına Donbas’ta yasa dışı Rus askeri güçlerin tarafında savaşacak paralı askerleri bulan, eğiten ve onların Donbas’a gelmesini finanse eden Finlandiya vatandaşının bilgileri girildi. ‘Faaliyetlerini’ Finlandiya’da yürütüyordu; savaşmak isteyen insanları buluyor, para, askeri ekipman topluyor, pasaport, vize, uçak biletleri harcamaları karşılıyordu. Bu şahsa ayrıca ‘Kırım’ın işgali için’ madalya verilmişti.” ifadelerini kullandı.