Ukrayna, Kırım'ı işgalden kurtarma stratejisini kabul etti

Güncel
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 19:33
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 19:33

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisini kabul etti. Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, “Belge, Kırım’ın geri alınması için yol haritası olacak” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, bugün yapılan toplantıda, Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisini içeren eylem planını onayladı. Stratejinin kabul edilmesinin ardından açıklama yapan Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal şunları söyledi:

Belge, Ukrayna’ya ait olan Kırım’ın geri alınması için kapsamlı bir yol haritası olacak. Daha önce söylendiği gibi Kırım Platformu bir seferlik bir etkinlik değildi. Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik ayrıntılı adımları içeren bu belgeyi onaylıyoruz. Ayrıca dünyanın dört bir yanından en iyi uzmanları ve analistleri bu konuya dahil ediyoruz. Bununla birlikte Kırım konusunun sürekli olarak dünya gündeminde kalmasını sağlamak için ortak ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla çalışıyoruz.

Daha önce Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilen yasa tasarısıyla, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğini ve ona bağlı olarak faaliyet gösteren Kırım Platformu Ofisi’ni ülkedeki diğer yürütme organlarına eşitlemişti. Böylece Kırım Temsilciliğinin ve Kırım Platformu Ofisi’nin yetkileri güçlendirildi.