“Ukrayna, Kerç Boğazı’nın statüsünün net bir şekilde belirlenmesi istiyor”

Haberler
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 13:40
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 13:40

Ukrayna, Uluslararası Tahkim Mahkemesinde Kerç Boğazı’nın statüsünün, uluslararası bir boğaz olarak belirlenmesini istiyor.

RUSYA’NIN KERÇ BOĞAZI İLE İLGİLİ SPEKÜLASYONLARI

Bir radyoda konuşan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yelena Zerkal, “Kerç Boğazı’nın statüsünün uluslararası bir boğaz statüsü olarak belirlenmesi çok önemli. Bu, şu ana kadar var olan yasal belirsizliği ve Rusya’nın, Kerç Boğazı’nın iç boğazı statüsü hakkındaki spekülasyonlarını ortadan kaldıracaktır. Yani onlar (Rusya) şu an Kerç Boğazı’ndaki navigasyonu sadece onların kontrol edebileceklerini iddia ediyorlar. Bu yüzden çıkarlarımızın Uluslararası Tahkim Mahkemesinde temsil edilmesini sağlamak bizim için çok önemli.” dedi.


NE OLMUŞTU?

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, 25 Mayıs 2019 tarihinde, Rusya’nın alıkoyduğu 3 Ukrayna savaş gemisini iade etmesini ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakmasına hükmetmişti.

Söz konusu karar için 19 hakim “evet” ve bir hakim “hayır” oyu kullandı. Hayır oyu kullanan hakim Rus vatandaşı Roman Kolodkin idi.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, 2019 ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.