Ukrayna: Karadeniz'de bulunan mayınlar Rusya tarafından 2014 yılında Kırım'da ele geçirildi

Güncel
Anife Bilal
30 Mart 2022, 16:49
Anife Bilal
30 Mart 2022, 16:49

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Karadeniz’e mayın döşeyerek Ukrayna’yı itibarsızlaştırmak istediğini ifade etti. Bakanlık yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal ettikten sonra ele geçirdiği mayınları Karadeniz’e bıraktığını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı savaşın başlangıcından beri, Rusya Federasyonu’nun deniz kuvvetlerinin Karadeniz’deki yasa dışı faaliyetlerini yoğunlaştırdığına dikkat çekti. Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada, “Rusya, sivil gemilerinin ele geçirilmesi ve vurulması, denizden Ukrayna’ya füze atılması ve bunun yanı sıra deniz mayınlarını kontrolsüz sürüklenen mühimmat olarak kullanarak yeni korsanlık yöntemi icat etti” ifadeleri kullanıldı.

“UKRAYNA’YI KASTEN İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMASI…”

İnceleme sonuçlarına göre, Karadeniz’de bulunan mayınların, 2022 yılının başında Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait mühimmat arasında kayıtlı olmadığı tespit edildi. Bu kapsamda belirtilen açıklamada, “İlgili mayınlar, 2014 yılında Ukrayna’ya ait Akyar (Sivastopol) kentinin işgali sırasında Rus silahlı kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Böylece Rusya, 2014’te ele geçirdiği deniz mayınlarını kullanarak, provokasyon yapıyor ve uluslararası ortakların gözünde Ukrayna’yı kasten itibarsızlaştırmaya çalışıyor” denildi.

Rusya’nın kasıtlı olarak sürüklenen mayınları kullanarak, ilk önce Karadeniz ve Azak Denizi bölgesindeki sivil denizciliği tehdit eden, ayrım gözetmeyen fiili silahlara dönüştürdüğünü vurgulayan Bakanlık, Rusya’nın Karadeniz’de sürüklenen mayınları kullanması ile ilgili bilgilerin Uluslararası Denizcilik Örgütüne iletildiğini belirtti.

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi.

Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.