Ukrayna İstihbaratı: Savaş işgal altındaki Kırım'a yer değiştirme tehdidi var

Güncel
Manas
31 Temmuz 2022, 15:45
Manas
31 Temmuz 2022, 15:45

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki nüfusun ruh halinin değiştiğini, yarımada topraklarında savaş tehdidinin gerçeğe dönüştüğüne dair bir anlayış olduğunu bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başmüdürü Vadim Skıbıtskıy, 31 Temmuz 2022 tarihinde Krım.Realii haber ajansına verdiği röportajda, “Bu anlayış Kırım’ın nüfusuna yavaş yavaş ulaşıyor. Bu tür sosyal tutumlarla ilgili sorunları gerçekten izliyoruz. Bir şey söyleyeceğim: her şeyden önce değiştiler, devletimizin topraklarında akrabaları olan insanlar Kıyiv veya Harkiv, işgal altındaki topraklardaki akrabalar, köyler ve şehirler basitçe yok edildi. İkincisi ise kardeşleri, oğulları, babaları ölen akrabaları. Savaşın işgal altındaki Kırım topraklarına geçme tehdidi onlar için şimdiden gerçeğe dönüşüyor” diye konuştu. Ayrıca Skıbıtskıy, Ukrayna’nın işgali sırasında önemli kayıplara uğrayan Rus askeri birliklerinde, sözleşmeyi yenilemeyi reddedenlerin sayısının arttığını söyledi. 

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da gizli seferberlik yürüttüğünü ve ayrıca yasa dışı bir zorunlu askerlik için öğrencileri askere almayı planladığını kaydetti. Ayrıca Taşeva, “Savaşta işgalci Rusya savaş alanında kayıplar nedeniyle rezervleri yenilemek ve gizli seferberlik yapmak için Rusya, gerçek kayıpları gizler, işgal altındaki Kırım topraklarında gizli cenaze törenleri düzenliyor ve doğru bilgilerin yayılmasını yasaklıyor” diye bildirdi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.