Ukrayna istihbaratı: "FSB, Kırım'ın Ukrayna yanlısı sakinlerini kovuşturuyor"

Güncel
Anife Bilal
21 Ekim 2019, 17:38
Anife Bilal
21 Ekim 2019, 17:38

Rus işgali altındaki Kırım’da Ukrayna yanlısı tutumlara sahip yarımada sakinleri, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin kasıtlı ve sistematik baskısına uğruyor.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) karşı istihbarat bölümünün hazırladığı raporda, FSB görevlilerinin Kırımlıları gizli iş birliğine zorladığı belirtilirken, “Ana amaçları Ukrayna yanlısı yarımada sakinleri hakkında bilgi toplamak. Teklifler öncelikle internet hizmeti veren şirketlerin çalışanlarına yapılıyor. Onlardan yasa dışı ve gizli olarak kullanıcılarının kişisel bilgileri, sosyal ağdaki  hesaplarında paylaşılanların içeriğini ve diğer bilgileri toplamalarını istiyorlar.” denildi.

Karşı istihbarat, ilgili bilgilerin daha sonra FSB tarafından işgalci yönetimin politikasına muhalif olan yarımada sakinlerini kovuşturmak için kullanıldığını belirtti.

Raporda, “FSB’nin yarımada sakinlerine karşı kullandığı yöntemler işgal edilen Ukrayna topraklarını ziyaret eden Ukrayna vatandaşlarına karşı kullanılan yöntemlerle aynı; şantaj, tehdit, korkutma, fiziksel ve psikolojik baskı, suçlayıcı durumların yapay olarak yaratılması.” diye kaydedildi.