"Ukrayna, işgalciler Kırım’ı terk ettikten sonra yarımadaya su sağlayacak"

10 Eylül 2020, 11:13

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Igor Yaremenko, Rus işgali altındaki Kırım’da sivil halkın su ihtiyaçlarını karşılayacak kadar suyun olduğunu, işgal devam ederken Ukrayna’nın Yarımada’ya su sağlamayı düşünmediğini söyledi.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Igor Yaremenko, 8 Eylül 2020 tarihinde Dnipro nehrinden işgal altındaki Kırım yarımadasına su sağlanmasını engelleyen su setini denetledi. Bakan yardımcısı, mevcut barajın Kırım’a su temin edilmesini tamamen engellediğini belirtirken, Dnipro’daki suyun Kırım’a ancak Rus işgali sona erdikten sonra sağlanmaya başlayacağını vurguladı.

“KIRIM’A SU SAĞLAMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Su setini denetledikten sonra Herson’da düzenlenen basın konferansında açıklamalarda bulunan Yaremenko, “Bugün, Kuzey Kırım Kanalı’ndaki seti ziyaret ettik. En baştan konuyu netleştirmek amacıyla, buraya suyun yeniden sağlanmasını başlatma niyetiyle bir denetleme yapmak için gelmediğimizi vurgulamak istiyorum. Ben bu barajı çok merak ediyordum ve onu ilk kez gördüm. Sizi temin ederim ki Kırım’a su, sadece Yarımada’nın üzerindeki egemenliğimiz yeniden kazanıldıktan, Ukrayna bayrağı Kırım’a döndükten ve işgalci (Rusya) o toprakları terk ettikten sonra sağlanmaya başlayacak.” diye vurguladı.

Bakan Yardımcısı, Kuzey Kırım Kanalı’nda inşa edilen barajın işgal altındaki Kırım’a su temin edilmesini tamamen engellediğini belirtti.

“İŞGALCİ GİTTİKTEN SONRA UKRAYNA KIRIM’A SU SAĞLAMAYA BAŞLAYACAK”

Kırım’daki var olan içme su hacminin, nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olduğunu ifade eden Yaremenko, Yarımada’daki su kıtlığı sorununun işgalci tarafından yapay şekilde oluşturulan bir sorun olduğunu kaydetti.

İşgal altındaki Yarımada’ya su sağlama konusunun Bakanlar Kurulunun gündeminde olmadığını belirten Bakan Yardımcısı, “Bakanlığımızın tutumu şu şekilde: sadece Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kenti tamamen işgalden kurtarıldıktan sonra kanal faaliyete geçecektir.” diye vurguladı.

BARAJLARDAKİ SU MİKTARI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Bilindiği gibi, kuraklık nedeniyle 2020 yılında Kırım’da barajlardaki su miktarının, geçen senenin aynı dönemine kıyasla iki kat azaldığı bildirilmişti.

İlgili haber: İşgal edilen Kırım’ın barajlarındaki su miktarı yarı yarıya azaldı

İŞGALCİLER ARTEZYEN KUYULARINDAKİ SULARI KULLANMAYA BAŞLADI

İşgalci yönetim, yarımadada su eksikliği nedeniyle artezyen kuyularındaki suları kullanma kararı almıştı. Ancak bu kararın yarımadadaki su ihtiyaçlarının sadece yüzde 15’ini karşılayacağı belirtilmişti.

İlgili haber: Kırım’da su kıtlığı: İşgalciler artezyen suyu kullanmaya başladı

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

İlgili haber: İşgalci Rusya, Kırım’a su tedariki için BM’ye başvurdu

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

İlgili haber: Kırımoğlu: Kırım’a su sağlamak ulusal çıkarlarımıza ihanet etmektir

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

İlgili haber: “Su kıtlığı nedeniyle Kırım’daki topraklar bozuluyor onları yeniden kazanmak onlarca yıl sürer”

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.


İşgal Altındaki Kırım
su sorunu