Ukrayna, işgalci mahkemenin dört Kırım Tatar aktivist hakkında aldığı kararı kınadı

Haberler
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 17:37
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 17:37

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgalci mahkemenin Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında aldığı kararı kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgalci mahkemenin düzmece dava çerçevesinde Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci ve Asan Çapuh hakkında çıkardığı yasa dışı şartlı hapis cezası kararını kınıyoruz.” denildi.

Ayrıca, işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı baskıları da kınayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı söz konusu açıklamasında, “Uluslararası toplumu işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerini durdurmak, Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılmasını sağlamak ve Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgalden kurtulmasını hızlandırmak amacıyla Rusya’ya uygulanan baskıyı artırmaya davet ediyoruz.” cümlelerini kullandı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi dün, düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında aldığı kararı açıkladı. Sözde mahkeme, Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci hakkında 3 yıl şartlı hapis ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh hakkında ise 3,5 yıl şartlı hapis ve 3 yıl denetimli serbestlik kararını verdi.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği üzere Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivisti gözaltına aldı. Rus işgalcilerin, Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre söz konusu Türkiye vatandaşı şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.