Ukrayna, işgal edilen Kırım'daki kültürel mirasın korunmasını içeren yasayı kabul etti

17 Ocak 2020, 00:14

Ukrayna Parlamentosu, 14 Ocak 2020 tarihinde “Ukrayna’nın bazı yasal düzenlemelerinde yapılan değişiklikler hakkında” isimli kültürel değerlerin korunmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.  

Kabul edilen metinde, Ukrayna halkının kültürel mirasının ve milli varlığının korunmasını sağlamak amacıyla, geçici işgal altındaki Donetsk ve Lugansk bölgeleri ve geçici işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinde bulunan müzelerin müdürlerini tayin etmeyi de içeren düzenlemeler yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklamada, “Yasa, geçici işgal edilen topraklarda belediye mülkünü yönetme ve köy, kasaba, belediye başkanının yetkilerini değiştiriyor. Ayrıca, belirtilen bölgelerde müze nesnelerinin ve müze koleksiyonlarının ana koruyucusunu belirleyerek müzelerin mülkiyet haklarında değişmeler getiriyor.” denildi. 

Söz konusu yasaya göre, Ukrayna, yerel yönetimlerle ilgili belediye mülkünü yönetme yetkilerini ve köy, kasaba, belediye başkanının yetkilerini değiştirdi. Ayrıca, konuyla ilgili Ukrayna Anayasasında, “Kültür Üzerinde”, “Müzeler ve Müze İşleri Hakkında”, “Ukrayna’da Yerel Özyönetim Üzerine” yasalarında da ilgili değişikliklerin yapıldığı öğrenildi.

Ukrayna
Ukrayna parlamentosu
YASA TASARISI
Bunlara da bakın: