Ukrayna: İşgal altındaki bölgelerden araçsız gelen vatandaşlar için kontrol noktasına ücretsiz ulaşım sağlanacak

Haberler
E. K.
29 Temmuz 2021, 16:25
E. K.
29 Temmuz 2021, 16:25

Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas bölgesinde yaşayan Ukrayna vatandaşların sosyal haklarını sağlamak amacıyla idari sınırlarda ücretsiz ulaşım sağlanacak. İlgili karar, 28 Temmuz tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısında kabul edildi.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, işgal altındaki bölgelerden Ukrayna yönetiminin kontrolündeki topraklara araçsız gelen vatandaşlar için ücretsiz ulaşım sağlanmasını öngören kararı kabul etti. Dün yapılan toplantı sırasında kabul edilen söz konusu kararın, geçici işgal altındaki Ukrayna topraklarında yaşayan vatandaşların sosyal haklarının korunmasını ve gerçekleştirilmesini sağlamayı, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki temas hattını ve Kırım idari sınırını uygun şekilde geçilmesine yönelik birleşik bir yaklaşımın uygulanmasını amaçladığı belirtildi.

ORGANİZE SORUNU YAŞANIYORDU

2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı silahlı saldırganlığının başlamasından sonra Donbas bölgesi temas hattı ve işgal altındaki Kırım ile Ukrayna yönetiminin kontrolündeki topraklar arasında kontrol noktalarının yerleştirildiği anımsatılırken, günümüzde, çocuklu kadınlar, yaşlılar, engelliler ve diğer düşük hareket kabiliyetine sahip nüfus grupları dahil olmak üzere temas hattını ve idari sınırı araçsız geçen vatandaşların hareketini organize etme sorununun olduğu belirtildi.

HİZMET ÜCRETSİZ OLACAK

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yeniden Entegrasyon ve İnsani Mayın Temizleme Müdürlüğü Genel Müdürü Denıs Tatsiy, “Bugün hükumet toplantısında kabul edilen belge, geçici işgal altındaki Ukrayna topraklarından araçsız gelen vatandaşlarımızın kontrol noktalarına normal şekilde ulaşmasını sağlayacak. Bu hizmet tamamen ücretsiz olup, otobüs ulaşımını, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığına bağlı “Yeniden Entegrasyon ve Restorasyon” devlet şirketi sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Otobüs ulaşımı, Ukrayna tarafından kontrol edilen Ukrayna topraklarında kontrol noktalarından temas hattına ve temas hattından kontrol noktalarına kadar sağlanacak.