Ukrayna, işbirlikçi teşkilat temsilcilerinin Çekya'daki resmi etkinliğe davet edilmesini kınadı

Güncel
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 10:07
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 10:07

Ukrayna’nın Çekya Büyükelçiliği, Çekya’da düzenlenen resmi bir etkinliğe Kırım’ın işgalci yönetimiyle iş birliği yapan, Kremlin güdümlü sözde Kırım Birliği adlı teşkilatı temsilcilerinin davet edilmesini protesto etti.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada söz konusu eylemlerin amaçları Kırım’ın yasa dışı işgalini meşrulaştırma girişimi olan sıradaki provokasyon olarak değerlendirildiği belirtilirken, “İşgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarının gerçek temsilci organı Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) yasaklanmışken ve yüzlerce Kırım Tatarı işgalci yönetiminin baskı ve zulmüne maruz kalırken işgalcilerle flört etmek özellikle çok alçakça görünüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Büyükelçilik ayrıca yaptığı açıklamada, tüm medeni dünya ile birlikte Kırım’ın Rus işgalini tanımayan Çekya’nın resmi makam ve kurumlarının gelecekte işgalci yönetim temsilcileri ve onun kukla kurumlarıyla temas kurmaktan kaçınacağı konusundaki umudunu da dile getirdi.

Bilindiği gibi, Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Prag Kalesinde düzenlenen resmi resepsiyona işbirlikçi sözde Kırım Birliği teşkilatı temsilcileri davet etti ve  “Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olduğunu” ileri sürdü.