Ukrayna, İran’da düşen uçakla ilgili soruşturma başlattı

08 Ocak 2020, 17:16

Ukrayna Başsavcılığı, İran’da Ukrayna Havayollarına ait uçağın düşmesiyle ilgili soruşturma başlattı. Söz konusu olayda, 11’i Ukraynalı olmak üzere 177 kişi hayatını kaybetmişti.

Ukrayna Başsavcılığının konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ukrayna Başsavcılığı tarafından Tahran’dan Kıyiv’e giden Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait uçağın düşmesi nedeniyle soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın amacı, 167 yolcu ve 9 mürettebatın ölmesinin nedenlerini araştırmaktır.” ifadelerine yer verildi. 

Söz konusu soruşturma, Ukrayna Ceza Kanunu’nun 276. maddesi 3. fıkrası (insanların ölümüne neden olan trafik veya hava taşımacılığının işletilmesinde güvenlik kurallarının ihlali) gereğince açıldı.

İRAN, KARA KUTUYU AÇIKLAMADI!

İran, Ukrayna Havayollarına ait uçağın Tahran’da düşmesiyle ilgili flaş bir karara imza attı. İran Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, düşen uçağın kara kutusunun Boeing firmasına teslim edilmeyeceğini duyurdu.

UÇAKTAN SAĞ KURTULAN OLMAMIŞTI!

Tahran’daki havalimanından kalktıktan kısa bir süre sonra düşen Ukrayna Havayollarına ait uçaktan sağ kurtulan olmamıştı. Uçakta, 176 yolcu ve 9 mürettebat bulunuyordu.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI: ORTADOĞU’DAN KORKUNÇ HABER!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, İran’da meydana gelen uçak kazası sonucu hayatlarını kaybedenlerin akraba ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Ortadoğu’dan korkunç haber. Bu sabah Humeyni Havalimanından (Tahran) kalktıktan kısa bir süre sonra Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağı düştü. Ön belirlemelere göre tüm yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti…Yolcu ve mürettebatın aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İran
soruşturma
uçak kazası
Ukrayna
Bunlara da bakın: