Ukrayna: İran bize düşürülen uçakla ilgili hazırladığı raporu iletmedi

Güncel
Anife Bilal
29 Aralık 2020, 14:03
Anife Bilal
29 Aralık 2020, 14:03

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgen Yenin, İran’ın Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait uçağın düşürülmesinin nedenlerine ilişkin raporun, Ukrayna’ya iletmediğini bildirdi. Bakan Yardımcısı, İran’ın düzenlediği çevrim için toplantıda tarafların sadece soruşturmanın sonuçları hakkında bilgilendirildiğini fakat resmi belgenin kimseye gönderilmediğini belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgen Yenin, Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait uçağın Tahran’da düşürülmesinin nedenlerini tespit etmek için başlatılan teknik soruşturmaya, Ukraynalı uzmanların da katıldığını ancak raporun İran yönetimi tarafından hazırlandığını ifade etti. Dün BBC Ukrayna’ya konuşan Yenin, raporun bu sene sonuna kadar hazırlanması gerektiğini belirterek İran’ın hala resmi belgeyi iletmediğini vurguladı.

İRAN HALA RESMİ BELGEYİ UKRAYNA’YA TESLİM ETMEDİ

Resmi belgeyi aldıktan sonra Ukrayna’nın kendi görüş ve önerilerini sunabileceğini anlatan Bakan Yardımcısı, “Ukrayna’ya İran tarafından hazırlanan teknik raporun tasarısı gönderilmedi. Onlar yıl sonuna kadar belgeyi göndermeye söz vermişlerdi. Bu vaatleri iki aydır duyuyoruz.” dedi.

Yenin’e göre basın, İran’ın Ukrayna ve diğer bölgelerine raporu ilettiğini bildirdiği zaman “küçük bir yanlış anlama” meydana geldi. Aslında, ülke temsilcilerinin katıldığı ve uçak kazasının teknik soruşturmasının tartışıldığı bir video konferans ile ilgili açıklama yapıldı.

Bakan Yardımcısı, facianın tüm koşullarını belirleyen nihai raporun hazırlanmasının adaletin tesis edilmesinde önemli ölçüde yardımcı olacağını ifade etti. Yenin’e göre, ancak trajedinin tüm nedenleri tespit edildikten sonra kurbanların ailelerine ödenecek tazminat ve faillerin cezalandırılması konusunda yapılacak müzakerelere geçilebilir.

Hatırlanacağı üzere, dün basında çıkan haberlerde İran’ın, Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait Boeing 737 uçağının düşürülmesi hakkında, Ukrayna’ya rapor gönderdiği iddia edilmişti.

UÇAKTAKİ 176 KİŞİDEN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ SAVUNULDU

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken, “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İNSANİ HATA SONUCU

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, “görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı” insan hatasından kaynaklandığını yönünde idi.

DÜŞMAN UÇAĞI OLARAK ALGILANMIŞ

Raporda, “Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde ‘kuzey yönü’ tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır.” denildi.