Ukrayna, insani yardım çalışanları için vizeyi kaldırdı

Güncel
Anife Bilal
15 Mart 2022, 10:37
Anife Bilal
15 Mart 2022, 10:37

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, insani ve tıbbi yardım sağlamak için Ukrayna’ya gönüllü olarak gelen yabancı vatandaşlar için vize uygulamasını kaldıran kararı imzaladı. Karar, sıkıyönetim dönemi boyunca geçerli olacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andriy Sıbiga, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, dün tıbbi veya insani yardım kuruluşlarının çalışanları için geçerli olan “Vizesiz rejiminin geçici olarak uygulanması hakkında” başlıklı kararı imzaladığını bildirdi.

Sıbiga yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da kaydedilen Gönüllü Günü’nde (14 Mart) cumhurbaşkanı Ukrayna’ya yardım için gelen yabancı gönüllüler için vize uygulamasını kaldıran kararı imzaladı.” ifadelerini kullandı.

Karara göre, Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun daveti üzerine insani yardım sağlamak için Ukrayna’ya gelen uluslararası tıbbi veya insani kuruluşların, vakıfların veya programların çalışanı olan yabancı vatandaşları için işgalci devletin vatandaşları hariç vize serbestisi uygulanacak. Karar, sıkıyönetim dönemi boyunca geçerli olacak.