Ukrayna insan hakları yetkilisinden Rusya'ya siyasi tutsaklar için "Kırım Tatarca" talebi

Güncel
E. K.
03 Haziran 2021, 13:16
E. K.
03 Haziran 2021, 13:16

Ukrayna Ombudsmanı Lyudmıla Denisova, Rusya’dan Kırım Tatar siyasi tutsak Lenur Halilov’a mahkemede anadilde konuşma hakkı sağlanmasını talep etti. İşgalci güçler, Lenur Halilov’u Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde Aluşta’da 10 Haziran 2019 tarihinde alıkoymuştu.

Ukrayna Verhovna Radası İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmıla Denisova, Rusya’dan, Kırım Tatar siyasi tutsak Lenur Halilov’a mahkemede anadilde konuşma hakkının sağlanmasını talep etti. Konuyla ilgili Facebook sayfasında açıklamadabulunan Denisova, “Ukraynalı siyasi tutsak Kırım Tatarı Lenur Halilov’un avukatı bana başvurdu. Rostov-na-Donu’daki Güney Askeri Bölge Mahkemesi yargıcı, Lenur Halilov’un tercüman yardımıyla anadili Kırım Tatarca konuşmasını ve yasal konumunu ifade etmesini, tanıklık etmesini bir kez daha yasakladı.” diye bildirdi.

Lyudmıla Denisova, Rus mahkemesinin, avukat Halilov’a tercüman sağlama talebini reddettiğini ve savunmanın talebini “kendini savunmayı reddetmek” olarak değerlendirdiğini belirtti. Ombudsman Denisova, “Mevcut Rus mevzuatına göre, yani Rusya Federasyonu Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 47. maddesinin 4. fıkrasının 6. bendine göre, sanıklar ana dillerinde veya konuştukları dilde ifade verme ve kendilerini ifade etme hakkına sahiptir.” dedi. Denisova, Rus mahkemelerinde Ukrain ve Kırım Tatar tutsaklara tercüman sağlanmasının reddedilmesinin sistematik ve yaygın olduğunu ve bu uygulamanın Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 6. maddesine aykırı olduğunu kaydetti. Bu nedenle Ukrayna Ombudsmanı, Rus yetkililerden, Halilov’un yasal haklarının ve Rusya tarafından alıkonulan diğer Ukrayna vatandaşlarının usül haklarının sağlanmasını talep etti.

KIRIM TATARLARI TAKİBAT ALTINDA

İşgalci güçler, 10 Haziran 2019 sabahı Aluşta, Karasupazar ve Akmescit bölgelerinde Kırım Tatarları’nın evlerine baskın düzenledi. Baskınlar sonrasında Eskender Süleymanov, Ayder Cepparov, Riza Omerov, Enver Omerov, Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Eldar Kantemirov gözaltına alındı.

Ayrıca, 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak üzere Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir araç, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada işgalci güçler tarafından durduruldu. Bunun sonucunda, Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi Eskender Omerov alıkonuldu.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 8 Nisan 2021 tarihinde yapılan “duruşma” sırasında Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un esaret süresi 3 ay daha uzattı.

MEMORİAL İNSAN HAKLARI MERKEZİ, KIRIM TATARLARINI SİYASİ TUTSAK OLARAK TANIDI

Bilindiği gibi Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgalci yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu) siyasi tutsak olarak tanıdı.