Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi siyasi tutsakların akrabalarıyla görüştü

Haberler
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 14:26
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 14:26

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgal edilen Kırım’da 27 Mart 2019’da düzenlenen toplu baskınlar sonucunda tutuklanan 24 Kırım Tatarının akrabaları ve avukatlarıyla bir araya geldi.

Facebook sayfasında yaptığı açıklamada 31 Mayıs 2019’da gerçekleştirdiği görüşmenin ayrıntılarını paylaşan Denisova, “Avukatların anlattığına göre, müvekkillerinin tutuklama şartları standartlara uymuyor ayrıca onların dini hakları ihlal ediliyor. Rus Ombudsman Tatyana Moskalkova, Ukrayna vatandaşlarına uygun gözaltı koşullarının sağlanması yönünde önlemler alınması için başvuru yaptım. Bunun dışında Kırım Tatarlarının haklarının ihlaliyle ilgili olarak İşkenceyi Önleme Avrupa Komitesine de başvuracağım.” diye bildirdi.

Mart ayında tutuklanan bazı Kırım Tatar siyasi tutsakların sağlık durumlarının da kötüleştiğini belirten Denisova, “Son duruşmada 60 yaşındaki Server Gaziyev ayağa kalkamadı ve avukatlar onun hakimin sorularına oturarak cevap verebilmesi için başvuru yapmak zorunda kaldı. Cemil Gafarov böbrek yetmezliği riski taşıyor. Bunlarla ilgili de Moskalkova’ya başvurarak gereken sağlık bakımının sağlanmasını isteyeceğim. Ayrıca mutlaka uluslararası örgüt ve Rusya’da yetkili olan diplomatik misyonlara başvurarak onların vatandaşlarımızın mahkeme süreçlerini takip etmelerini isteyeceğim.” diye kaydetti.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart 2019 tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart 2019 tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında tutuklama kararı verdi. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart 2019’da yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.