Ukrayna ile Türkiye’den ortak bilim projeleri yarışması

Bilim ve Teknoloji
Anife Bilal
19 Temmuz 2021, 16:49
Anife Bilal
19 Temmuz 2021, 16:49

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile birlikte ortak bilim projeleri yarışması düzenliyor. Yarışmaya, her iki ülkenin yükseköğretim kurumları, araştırma kurumları ve işletmelerinin bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grupları katılabilecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile birlikte 2022-2023 için ortak Ukrayna-Türk bilim araştırma projeleri konusunda yarışması düzenliyor. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığından dün yapılan açıklamada, proje tekliflerinin; malzeme bilimi, yeni koronavirüs gibi hastalıkların tedavisi dahil olmak üzere yaşam bilimleri, sağlık ve biyoteknoloji, yer ve çevre bilimleri, dijitalleşme ve bilgi teknolojisi, insansız hava araçları da dahil olmak üzere havacılık teknolojisi, enerji teknolojileri gibi alanlarda kabul edileceği aktarıldı.

Yarışmaya, her iki ülkenin yükseköğretim kurumları, araştırma kurumları ve işletmelerinin bünyesinde faaliyet gösteren araştırma gruplarının katılabileceği belirtilirken, başvuruların 15 Temmuz-15 Eylül 2021 tarihleri arasında kabul edileceği ifade edildi.