Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanında bir anlaşma daha imzalandı

Ekonomi
Anife Bilal
23 Ekim 2020, 18:11
Anife Bilal
23 Ekim 2020, 18:11

Türkiye merkezli LODOS Propulsion Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Ukrayna devlet teşebbüsü olan Ukroboronprom’a bağlı olan Zorya-Maşproekt Gaz Türbini Yapım Araştırma ve Üretim Kompleksi ile ortaklık anlaşmasını imzaladı.

Ukroboronprom tarafından yapılan açıklamada, Haluk Bayraktar liderliğindeki Türk şirketi LODOS Propulsion Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin temsilcilerinin, 22 Ekim 2020 tarihinde Ukroboronprom temsilcileri ve milletvekilleri bir araya gelerek Zorya-Maşproekt’in üretim tesislerini ve kabiliyetlerini incelediği bildirildi.


TÜRKİYE İLE UKRAYNA ŞİRKETİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ

Görüşmede tarafların, sivil ve askeri ürünlerin üretimi ve tedarikinde iş birliği olanakları ile enerji ve altyapı alanında potansiyel ortak projeleri değerlendirdikleri belirtilen açıklamada, tarafların ilişkileri derinleştirmek için mutabakat imzaladıkları ifade edildi.

Söz konusu mutabakatın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın geçen hafta Türkiye’ye düzenlediği resmi ziyaret sırasında imzalanan anlaşmaya dayandığı belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada, Türkiye’nin Ukrayna’da üretilen savunma ürünleri ithalat eden ilk 10 ülke arasında yer aldığını ve LODOS Propulsion Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile ortaklık anlaşması imzalanmasının Zorya – Maşproekt şirketinin kalkınması ve ona yatırım çekme konusunda yeni fırsatlar yaratabileceğini kaydedildi.