Ukrayna ile Rusya'nın İnsan Hakları Yetkilileri bir araya geldi

Güncel
Anife Bilal
15 Temmuz 2019, 18:35
Anife Bilal
15 Temmuz 2019, 18:35

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova ile görüştü. Görüşme neticesinde Ukrayna vatandaşı siyasi tutsaklar Edem Bekirov, Pavel Grip, Vladimir Baluh, Vladimir Dudka ve Stanislav Klıh’ın bağımsız doktorlar tarafından muayene edilmesi konusunda anlaşıldığı bildirildi.

Moskalkova’dan yaptığı görüşmeden sonra açıklama yapan Denisova, “Edem Bekirov, Pavel Grip, Vladimir Baluh, Vladimir Dudka ve Stanislav Klıh’ın durumunu ayrı olarak ele aldık. Bayan Moskalkova’nın vatandaşlarımızın bağımsız uzmanlar tarafından muayene edilmesi konusunu inceleyeceğine dair anlaştık.” diye bildirdi.

Görüşmede Rusya ve işgal edilen Kırım’da alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının iade edilmesi mekanizmasının da görüşüldüğü1 bildirildi.

Bilindiği gibi, 10 Temmuz 2019 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ağır hasta siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında yeni karar almıştı. Karara göre bağımsız uzman doktorların Bekirov’u muayene etmesi ve her bir sağlık sorunuyla ilgili ayrı ayrıntılı rapor hazırlaması gerekiyor.