logo qha

Ukrayna ile Rusya, Azak Denizindeki balıkçılık anlaşmasını internetten imzalayacak!

12 Kasım 2019, 17:29

Ukrayna ile Rusya 13 Kasım 2019 tarihinde, 2020 yılı için Azak Denizindeki balıkçılık kotalarının dağılımı ile ilgili anlaşma imzalayacak. Rusya-Ukrayna balıkçılık komisyonunun toplantısı tarihte ilk kez internet üzerinden düzenlenecek.

Ukrayna Enerji ve Çevre Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Gelecek sene için Azak Denizindeki balıkçılık kotalarının dağılımı ile ilgili anlaşma imzalanmazsa, Ukrayna yasal olarak ticari balık avı yapamayacak. Ayrıca Azak Denizinde güç üstünlüğü olmadan, Ukrayna’ya balık avı için sadece kıyıya yakın bölge kalabilir. Dolayısıyla toplumu Ukrayna ve Azak Denzinde çalışan balıkçılarımızın çıkarına olacak bu mecburi görüşmeleri desteklemeye davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Azak Denizi’ndeki balığın Ukrayna iç pazarı için avlandığını ve fiyatının yurt dışından getirilen balığın fiyatına göre daha uygun olduğu belirtilen açıklamada, “Şu an mevcut yasal çerçevede, tarafların Azak Denizi’ndeki balıkçılık alanındaki faaliyetlerini düzenlemek için alternatif mekanizmalar yok.” diye belirtildi.

“ANLAŞMA İMZALANMAZSA RUSYA’NIN ELİNE FIRSAT GEÇECEK”

Açıklamada Ukrayna’nın anlaşmayı imzalamaması durumunda, Azak Denizindeki ticari balık avcılığının mümkün olmamasına ek olarak, Rusya’nın bölgedeki durumu daha da kötüleştirmesi için bir fırsat elde edeceğini, ayrıca Ukrayna’yı uluslararası yasaları ihlal etmekle suçlayabileceği ifade edildi.


Azak Denizi
balıkçılık
Bunlara da bakın: