Ukrayna hükûmeti beş yıl içinde NATO üyeliği şartlarını yerine getirmeyi planlıyor

30 Ekim 2019, 23:33

Ukrayna’nın seçimini yapıp NATO üyesi olmayı planladığı ifade edildi.

Ukrinform’un aktardığına göre Ukrayna Avrupa ve Avrupa Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmitriy Kuleba, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Odesa’da ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kuleba, 30 Ekim 2019’da gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Ukrayna seçimini yaptı. Bu, NATO üyeliğidir. İttifak da 2008’de Bükreş’teki zirvede Ukrayna’nın NATO üyesi olacağına karar verdiğinde seçimini yaptı. Bu kararın yerine getirileceğini varsayıyoruz. Temsil ettiğim hükûmet, eylem planında İttifak üyeliğinin şartlarını beş yılda yerine getirme hedefini açıkça tanımlayan ilk hükûmettir.” diye kaydetti.

KULEBA: BU BİLİNÇLİ BİR TERCİH

Yetkili, Ukrayna’nın NATO’daki partnerleri ile birlikte adım adım bu yolu atması gerektiğini söyledi. Kuleba bunun dışında Ukrayna’da Avrupa-Atlantik entegrasyonu için kademeli olarak artan bir artış eğilimi gözlemlendiğini belirterek, “Bunun, Ukraynalıların Rus saldırganlığına karşı doğal bir tepkisi değil, bilinçli bir karar olduğuna ikna oldum” dedi.

Bilindiği gibi NATO’nun en üst düzey karar alma mekanizması Kuzey Atlantik Konseyi, Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in başkanlığında 29 üye ülkenin temsilcileri ile 2 günlük çalışma ziyareti kapsamında Ukrayna’da bulunuyor. Ukrayna ziyaretine 30 Ekim 2019 tarihinde Odesa’da başlayanStoltenberg ve NATO büyükelçileri, Odesa Limanı’na 29 Ekim 20192da giriş yapan Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) dört gemisini ziyaret etti.

Jens Stoltenberg
nato
Ukrayna
Bunlara da bakın: