Ukrayna heyetinden Rusya'nın AKPM'deki yetkisine itiraz

Haberler
Anife Bilal
25 Ocak 2021, 19:21
Anife Bilal
25 Ocak 2021, 19:21

Ukrayna, Rusya heyetinin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisindeki (AKPM) yetki belgelerine itiraz etti. Ukrayna’nın girişimine bir kaç ülke daha destek verdi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, kış oturumlarına bugün itibarıyla başladı. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov yaptığı açıklamada, Ukrayna heyetinin, Rusya’nın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisindeki yetki belgelerine itiraz sürecini başlattığını bildirdi.

UKRAYNA HEYETİ, RUSYA’NIN YETKİ BELGESİNE İTİRAZ ETTİ

Rüstem Umerov, AKPM’nin kış sezonu oturumlarının başladığını bildirerek, “Oturum açıldıktan hemen sonra Ukrayna heyeti, Rusya’nın Avrupa Konseyi Statüsüne uymaması gerekçesiyle kurumdaki yetki belgelerine itiraz etti. En az 5 ulusal heyetten 30 destek oyu almak gerekirken teklifimiz 38 destek oyu aldı. Artık ilk adımı attık, bundan sonra konu, AKPM İzleme Komitesinde incelenecek. Destek veren her meslektaşımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

KIRIM’I İŞGAL ETTİĞİ İÇİN OY HAKKI ELİNDEN ALINAN RUSYA, 2019’DA AKPM’YE DÖNMÜŞTÜ

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgali nedeniyle AKPM’deki Rus heyetinin oy hakkı elinden alınmıştı. Rusya da bu yaptırıma tepki olarak, 2016’dan itibaren ulusal heyet göndermeme kararı almış ve yıllık 33 milyon avro olan Avrupa Konseyi bütçesine katkı payını ödemeyi reddetmişti. Rusya’nın ödemelerini durdurması kurumun maliyesini olumsuz etkilemiş, Moskova Rus heyetine yaptırımın devam etmesi durumunda Avrupa Konseyi üyeliğini feshetme tehdidinde bulunmuştu.

Avrupalı milletvekilleri, Haziran 2019’da AKPM’nin yaptırım uygulama prosedürünü iptal eden ve Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan kararı kabul etmişlerdi.