Ukrayna heyetinden Eskişehir Tepebaşı Belediyesine ziyaret: Odesa ile Tepebaşı kardeş belediye olacak

Güncel
qha muhabir
20 Nisan 2022, 19:39
qha muhabir
20 Nisan 2022, 19:39

Ukrayna heyeti, dün Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ı ziyaret etti. Heyet, Ukrayna’daki savaş dolayısıyla evlerini terk etmek zorunda kalan Ukrain, Kırım Tatarı, Ahıska ve Gagavuz Türkü sığınmacılar hakkında bilgi aldı ve Tepebaşı Belediyesine desteklerinden dolayı teşekkür etti. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Denıs Zolotarov, Belediye Başkanı Ataç’a Ukrayna’nın Odesa kenti ile Tepebaşı ilçesinin kardeş ilçe olmasını talebini iletti. Ardından heyet, Ukraynalı sığınmacıların bulunduğu yurtları ziyaret edip, Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü ile sığınmacıların ihtiyaçları ve memnuniyetleri kapsamında toplantı gerçekleştirdi.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Başkanı Ahmet Ataç, dün Ankara’dan ziyarete gelen Ukrayna heyetini makamında ağırladı. Belediyesi Başkanı Ataç, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Başkatibi Oleg Bilıy (Oleh Bilyi), Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Denıs Zolotarov (Denys Zolotarov), Konsolosluk Şube Başkanı Başkatibi Andriy Bilık (Andrii Bilyk) ve Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (EKHAD) Recep Şen’i misafir etti.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ve Göç İdaresi Başkanlığı, işgalci Rusya’nın saldırıları yüzünden Ukrayna’dan gelen sığınmacılara barınma, yeme-içme ve psikolojik alanlarda destek sağlıyor.

DENIS ZOLOTAROV: ODESA’DAN BİR KENT İLE TEPEBAŞI’NI KARDEŞ BELEDİYE YAPACAĞIZ

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotarov, “Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a Ukrayna’dan gelen vatandaşlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Dostluğumuzun ve beraberliğimizin her zaman sürmesini istiyoruz” dedi. Ayrıca Zolotarov, “Başkanımızla da konuştuk. Savaştan sonra Odesa’dan bir kent ile Tepebaşı’nı kardeş belediye yapacağız” açıklamasını yaptı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Ataç, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta barış, cihanda barış’ sözlerini hatırlatarak, “Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş bir cinayettir” ifadelerine dikkat çekti.

Görüşmenin ardından Ukrayna Heyeti ve EKHAD Başkanı Şen, Ukrayna’dan gelen sığınmacıların kaldığı yurdu ziyaret etti. Yurtta kalan Kırım Tatar, Ukrain, Ahıska ve Gagavuz Türklerinin ihtiyaçları hakkında toplantı yapıldı. Heyet, Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü’ye sığınmacıların ihtiyaçlarını sordu. Akabinde heyet, sığınmacılar için gösterilen destek için teşekkür etti.